طلای ثامن
نوشته‌های تازه
ما را دنبال کنید
تلگرام

برای راه اندازی گلخانه باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید که مهم‌ترین آن، گرفتن مجوز از سازمان جهاد کشاورزی است.

مجوز جهاد کشاورزی برای گلخانه

برای گرفتن مجوز باید ابتدا به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانی مربوط مراجعه کنیم. مدارک مد نظر این سازمان را ارائه دهیم. این مدارک عبارتند از:

* سند مالکیت اعم از رسمی، قولنامه‌ای یا اجاره نامه شش ساله. قولنامه‌ها و اجاره نامه‌ها باید به تایید یک نهاد رسمی مثل شورای محل یا جهاد کشاورزی رسیده باشد.

* ارائه پروانه بهره برداری از چاه یا مدارک رسمی که نشان دهنده تامین آب مصرفی از قنات، چشمه، رودخانه، کانال باشد.

* ارائه نتیجه مثبت آزمایش آب مورد استفاده در گلخانه، از یکی از آزمایشگاه‌های معتبر استان.

* معرفی یک کارشناس کشاورزی برای همکاری در گلخانه‌هایی که سطح زیر کشت آن‌ها بیش از ۵۰۰۰ متر مربع باشد.

بدیهی است پس از آن که مدارک ارائه شده از نظر سازمان مورد وثوق قرار بگیرد و تاییدیه کارشناس بازرس از وضعیت اولیه گلخانه نیز به این سازمان ارسال شود، مجوز شما صادر خواهد شد.

ویژه گی های محل مناسب برای  احداث گلخانه

۱- زمین مورد نظر برای احداث گلخانه باید مسطح و دارای زهکشی مناسب باشد. احداث گلخانه در زمین شیبدارسبب بروز مشکلاتی در احداث و نگهداری گلخانه و نیز عدم کنترل مناسب عوامل محیطی آن خواهد شد. زمینی که گلخانه در آن احداث میشود باید از زهکشی مناسب برخوردار باشد، بخصوص در گلخانه هایی که به صورت بستری کشت و کار میکنند.
به عنوان مثال شاید بتوان یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت گلخانههای سبزی و صیفی و موز در استان گیلان رانداشتن زهکش مناسب در گلخانه ها دانست.

۲- امکانات زیربنایی از قبیل راه، آب، برق و در صورت امکان گاز و تلفن باید در محل مورد نظر برای حداث گلخانه وجود داشته باشد. منبع آب مورد استفاده و کمیت و کیفیت آن از اهمیت زیادی برخوردار است وعدم توجه به این موضوع ممکن است در آینده سبب بروز مشکلات متعددی گردد.

۳- آب وهوای منطقه برای تولید محصول گلخانه ای مورد نظر حتی الامکان مناسب باشد. برای مثال احداث گلخانه پرورش گلهای بریده ی داودی و میخک در مناطق شمالی کشور به علت شدت نورضعیف مناسب نیست.

۴- گلخانه به شهر و مراکز فروش نزدیک باشد تا تهیه تجهیزات، نهاده ها و وسایل مورد نیاز گلخانه و نیز فروش محصول با هزینه ی کمترامکانپذیر باشد.

 ۵- جهت گلخانه برای کاهش سایه اندازی و برخورداری از حداکثر شدت نور خورشید حائز اهمیت است. در عرضهای پائینتر از ۴۰ درجه گلخانه های تکواحدی در جهت شمالی-جنوبی و در عرضهای بالاتر از ۴۰ درجه در جهت شرقی غربی احداث میشوند.
گلخانه های به هم پیوسته یا چندقلو در تمام عرضها در جهت شمالی جنوبی احداث میشوند

انواع تیپ سازه های قابل اجرا برای گلخانه

مشخصات تیپ۱

سازه:تونلی با اسکلت فولادی پورتابل – لوله های فولادی سقفی و رول آپ کناری

پنجره ها: رول آپ یا یک طرفه سقفی و رول آپ کناری

دارای پرده محافظ گرما و سیستم سایه بان

سازه گلخانه تیپ1

تیپ ۲ :

سازه : تونلی با سقف دندانه اره ای، اسکلت از لوله های فولادی ، پورتابل ، ارتفاع و تهویه مناسب جهت مناطق مرطوب

 پنجره ها : رول آپ ایستاده (دندانه ای) و یک طرفه با تهویه بالا در سقف و پنجره رول آپ در کناره ها

سازه گلخانه تیپ2

تیپ ۳ :

سازه: فرم آرگ،لوله های فولادی، پورتابل دارای بادشکن های  کناری، تهویه مناسب و مطلوب برای مناطق باد خیز

پنجره ها:رول آپ با تهویه کافی

سازه گلخانه تیپ3
سازه گلخانه تیپ۳

تیپ ۴

سازه: خرپای تونلی پیش ساخته، پروفیل و لوله های فولادی، دارای باد شکن کناری مناسب جهت مناطق برف خیز

پنجره ها: رول آپ ناودانی با تهویه کافی در سقف

سازه گلخانه تیپ 4

تیپ ۵:

سازه : تونلی با اسکلت فولادی ، ارتفاع و تهویه مناسب جهت مناطق گرم

پنجره ها :بال کبوتری با کنترل جداگانه در هر طرف در سقف و پنجره های کناری

سازه گلخانه تیپ 5
سازه گلخانه تیپ ۵

انواع گلخانه بر اساس نوع پوشش

گلخانه های شیشهای یکی از انواع گلخانه ها هستند. از مزایای این نوع گلخانه ها طول عمر زیاد گلخانه، استحکامبیشتر و عبور دادن حدود ۹۰ درصد از نور خورشید است.
از معایب این نوع گلخانه ها، هزینه زیاد احداث گلخانه و نیز سایه اندازی زیاد ساختمان گلخانه بخصوص در فصل زمستان است

گلخانه های پلاستیکی

این نوع گلخانه ها از سال ۱۹۶۰ با تولید پلی اتیلن در ژاپن گسترش یافته اند. از مزایای این نوع گلخانه ها ارزان بودناحداث گلخانه و عبور حدود ۸۴ درصد از نور خورشید است.
از معایب این نوع پوشش، طول عمر کم آن است. ولی با استفاده از پوششهای ضدUV سه و پنج درصد، طول عمرآنها به ۳ تا۴ سال افزایش مییابد به شرطی که پلاستیک در طول این سالها در اثر عواملی مانند باد پاره نشود. 
بنابراین در مناطقی که بادخیز هستند باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از پاره شدن پلاستیک مهیا گردد.از مهمترین معایب دیگر این نوع پوششها، تشکیل قطرات آب بر روی سطح زیرین پلاستیک است که سبب کاهش عبور نور، شیوع بیماریهای قارچی و نیز سبب سوختگی در برگها به علت بروز حالت ذره بینی توسط قطرات آب می شود.این مشکل را میتوان با نصب پلاستیکهای آنتی فگ یا نصب پوششهای پلاستیکی دولایه و نصب پرده های محافظ حرارتی برطرف نمود.

فایبرگلاس

سومین نوع پوششهای گلخانه ای، فایبرگلاس ها هستند. از مزایای این نوع پوشش، طول عمر ۱۰ تا۲۰ ساله آنها نیز توزیع مناسب نور در داخل فضای گلخانه است.
از معایب آن نیز عبور درصد نور کمتر نسبت به شیشه و پلی اتیلن، رشد جلبک ها بر روی آن و نیز کدر شدن تدریجی آنها به مرور زمان است

انواع گلخانه ها از نظر شکل

گلخانه ها بر اساس شکلشان به سه دسته ی دوطرفه، تونلی (کوانست) و گلخانه های به هم پیوسته یا چند قلو تقسیم می شوند. امروزه از گلخانه های به هم پیوسته بیشتر استفاده می شود.
از مزایای گلخانه های به هم پیوسته اتلاف گرمای کمتر و مصرف سوخت کمتر (تا ۲۷ %)، مصرف پلاستیک کمتر،یکپارچه شدن سیستمهای کنترل کننده عوامل محیطی، افزایش کارایی و قابلیت اتوماسیون بهتر و با هزینه کمتراست.
همچنین در گلخانه های تک واحدی بین دو واحد مجزا باید دو متر فاصله وجود داشته باشد در حالی که درگلخانه های به هم پیوسته این فاصله از بین حواهد رفت و اتلاف زمین کمتر خواهد بود.

۱- تهیه نقشه گلخانه با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع محصول با مشاوره متخصصان
۲- انتخاب زمین مناسب
۳- تعیین جهت احداث گلخانه
۴- تسطیح زمین
۵- گونیا کردن زمین گلخانه: به نحوی که زمین گلخانه به صورت یک مستطیل درآید و چهار گوشه آن مشخص گردد.
۶- تعیین محلهای نصب پایه : با توجه به نقشه گلخانه و فاصله پایهها از یکدیگر
 ۷ – حفر گودالهایی به عمق۵۰ تا ۷۵ سانتیمتر
۸- نصب پایه:
در زمان نصب پایه به دو نکته اساسی باید توجه شود. فاصله بین دو ستون اول و دو ستون آخر از یکدیگر دو متر و فاصله بقیه ستونها از یکدیگر ۲  تا ۳٫۵ متر باشد
همچنین پایه های نصب شده باید کاملاً در یک راستا و هم ارتفاع باشند. در غیر این صورت در زمان نصب پایه هادچار مشکلاتی بوجود خواهد آمد و منجر به همتراز نشدن کمانها میگردد.
۹- نصب کمانها بر روی پایه:
مهمترین نکته در نصب کمانها، تراز بودن کمانها میباشد به نحوی که با یکدیگر اختلاف ارتفاع نداشته باشند. درصورتی که کمانها با یکدیگر تراز نباشند سبب جمع شدن آب باران روی سطح پلاستیک و تشکیل کیسه آب روی گلخانه می گردد.
همانطور که می دانید پلاستیک کشی گلخانه به صورت عرضی انجام میشود و قطعات پلاستیک با مقداری همپوشانی در کنار هم قرار گرفته و سقف گلخانه را میپوشانند.
در صورت همتراز نبودن کمانها، پلاستیک کشی گلخانه نیز با مشکل مواجه خواهد شد و به علت عدم همپوشانی کامل پلاستیکها بر روی یکدیگر و وجود درز بین دو لایه پلاستیک، سبب اتلاف گرما و نیز پاره شدن پلاستیکها در اثر نفوذ باد در بین دو لایه می شود

۱۰- نصب لوله های مهار کننده طولی و عرضی:
لوله های مهار کننده طولی به تعداد سه عدد در طرفین گلخانه و زیر تاج نصب میشوند. همچنین بین دو کمان اول و دو کمان آخر نیز دو عدد لوله های مهار کننده اضافی در طرفین گلخانه نصب میشوند.
زیرا نیروی فشار وارده به این دو کمان اول و آخر بیشتر است. همچنین برای استحکام بیشتر گلخانه تعداد لوله های مهار کننده به صورت وتر دو طرف هر کمان را به یکدیگر متصل میکنند.
۱۱ – احداث پنجره های سقفی و جانبی برای تهویه گلخانه
۱۲ – مفتول کشی سقف گلخانه:
مفتول کشی به منظور قرار دادن پلاستیک روی سطح کمانی انجام می شود. مفتولهای مورد استفاده از جنس گالوانیزه با شماره ۲٫۵ می باشد
مفتول کشی به صورت طولی از قسمت تاج گلخانه شروع و به طرفین ختم میشود. فاصله بین مفتولها در قسمت تاج (که شیب کم است) ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر است  و با گسترش آن به سمت طرفین گلخانه که شیب بیشتری دارد،فاصله بین مفتولها را از یکدیگر بیشتر میکنند.
۱۳ -نصب دربهای ورود و خروجی

۱۴- پلاستیک کشی:
پلاستیک های پلی اتیلن مورد استفاده برای پلاستیک کشی گلخانه ها دارای عرض ۸ متر هستند. پلاستیکها باید کاملا سفت ومحکم کشیده شوند. بنابراین پلاستیک کشی باید صبح که هوا هنوز گرم نشده انجام شود.
در انتخاب نوع پلاستیک به خصوصیات آن حتماً باید توجه شود زیرا هر روزه پلاستیک هایی با خصوصیات جدید به بازار می آیند که میتوانند در مدیریت بهتر گلخانه و کاهش هزینه ها موثر باشند.
به عنوان نمونه پلاستیکهای تار و پودی (تارپیلن) در برابر باد مقاوم هستند یا پلاستیکهای آنتی فگ که از تشکیل قطرات آب روی پلاستیک جلوگیری میشود. توصیه میشود که به جای استفاده از پلی اتیلن برای دهانه ابتدایی و انتهایی گلخانه ازورقه های فایبرگلاس استفاده شود زیرا مقاومت آنها در برابر باد بیشتر است.
معمولا در گلخانه هایی که پلاستیک ها در برابر باد مقاومت کافی ندارند ، پلاستیک ها را با طناب می بندند و یا روی پلاستیک یا در دور تا دور اسکلت گلخانه خاک می ریزند ، این روش نمی تواند در برابر بادهای قوی موثر باشد .
توصیه می شود که اسکلت گلخانه ها به صورت پین و بستی ساخته شود تا امکان جابجایی اسکلت وجود داشته باشد. به کرات مشاهده شده است که گلخانه داران به منظور صرفه جویی در هزینه ها شخصاً اقدام به احداث اسکلت می نمایند که منجر به بروز مشکلاتی در آینده خواهد شد

حتماً قرارداد احداث گلخانه با شرکتی معتبر بسته شود که برای مقاومت اسکلت در برابر باد (حداقل با سرعت ۱۰۰کیلومتر بر ساعت)، زلزله و سنگینی برف ضمانت کافی بدهد. ترجیحاً سعی شود با شرکتهایی همکاری داشته باشید که علاوه بر ساخت گلخانه، در کشت و پرورش محصولات نیز شما را راهنمایی کرده و در امر بازاریابی نیز به شما کمک کنند. تعداد این نوع شرکتها در ایران در حال افزایش است.
صندوق بیمه محصولات کشاورزی از سال زراعی ۱۳۸۳ اقدام به بیمه محصولات گلخانهای نموده است. بنابراین حتماً گلخانه های خود را در برابر عوامل طبیعی بیمه نمایید.

منابع:

مبانی و ضوابط توسعه گلخانه ها،مبانی و ضوابط طراحی نشریه شماره۴۷۴  ،وزارت جهاد کشاورزی

شما می توانید با پر کردن فرم زیر اقدام به انتشار مطلب به نام خود کنید و به معرفی خود بپردازید

ارسال نظر