طلای ثامن
نوشته‌های تازه
ما را دنبال کنید
تلگرام
ارابه طلایی

ارابه طلایی

"ارابه طلایی" بسیار زیبا ، با چهار اسبی که آن را میکشند ، مربوط به تمدن هخامنشی به طول ۱۹ سانتیمتر که در تاجیکستان کشف شده و اکنون در "موزه بریتانیا" نگهداری میشود.

کهن‌ترین قالیچه جهان

کهن‌ترین قالیچه جهان

کهن‌ترین قالیچه جهان، قالی پازیریک نام دارد و متعلق به ایرانیان است. قدمت قالی به قرن ‌ها پیش از میلاد مسیح بر می‌گردد و هم اکنون، در کشور روسیه نگهداری می‌شود.

قسم خوردن در استرالیا

اگه به استرالیا سفرکردید و خواستید به زبان خودشون صحبت کنید قسم نخورید ! دراسترالیا باید خیلی مراقب باشید که قسم نخورید حتی اگه قصدتون شوخی باشه. در کوئینزلند و ویکتوریا مجازات قسم خوردن در حضور جمع ۶ ماه زندانه

شاخ بز

شاخ بز

در کشور نروژ و شهر بندری «اسلوائر»، دو صخره شاخی شکل وجود دارد که به آن‌ها «شاخ بز» می‌گویند. آدرنالین بازها، مسیرهای طولانی را از سراسر جهان را طی می‌کنند تا از «شاخ بز» بپرند!

پل عشق

در آمستردام، پایتخت هلند نیز مانند برخی شهرهای دیگر از جمله پاریس فرانسه و کلنِ آلمان، پلی به نام «پل عشق» وجود دارد. عشاق به نشان وفاداری به یکدیگر به این پل‌ها قفل آویزان می‌کنند.

نخستین فرستنده تلویزیون ایران

نخستین فرستنده تلویزیون ایران

نخستین فرستنده تلویزیون ایران در ساعت ۵ بعد از ظهر جمعه ۱۱ مهر ۱۳۳۷، اولین برنامه خود را که پیام محمدرضاشاه از کاخش بود را پخش کرد. پخش برنامه ها از ساعت ۶ عصر شروع و تا ۱۰ شب ادامه داشت!

قوم مایا

قوم مایا

قوم مایا در زمینه پزشکی بسیار پیشرفته بودند. پر کردن دندان با سولفید آهن، مجعون های دارویی موثر، اختراع روش های تنقیه و از همه جالب تر بخیه کردن زخم ها با موی انسان از شاهکار های آنان بود!

چوگان

چوگان

چوگان یک بازی ایرانی باستانی است و شعرا در آثار خود اشاراتی به آن داشته اند، امروز در ۷۷ کشور جهان بجز خود ایران رونق دارد و کشور آذربایجان سال ۱۳۹۲ خواست آنرا بنام خود ثبت کند که موفق نشد!