طلای ثامن
نوشته‌های تازه
ما را دنبال کنید
تلگرام

سیستم آبیاری بارانی کلاسیک
دراین سیستم جابه جایی لوله ها، آب پاش ها و برخی دیگر از کارهای آبیاری با نیروی کارگریانجام می شود.

سیستم آبیاری بارانی کلاسیک کاملاَ ثابت:

در این گونه، پمپ، لوله های اصلی، نیمه اصلی و فرعی و آب پاش ها (کلیهاجزاء سیستم) ثابت اند. در سیستم های ثابت شاید لوله های فرعی در زیر زمین کار گذاشته شده و همیشه ثابت باشند.(سیستم های ثابت دائمی ) عمق قرارگرفتن لوله ها باید به انداز های (این عمق بین ۶۵ تا ٧٠ سانتی مترمی باشد.) باشد که:عبور ماشین های سنگین کشاورزی موجب شکستن لوله ها نگردد. و همچنین آب داخل لوله در زمستان یخ نزند و در تابستان زیاد گرم نشود.
رایزرها از لوله های آبرسانی زیر زمینی منشعب شده اند و آب پاش ها در سر آن ها قرار می گیرند.
هنگام انجام کارهای ماشینی باید دقت شود که تراکتور یا سایر ماشین ها به رایزر ها برخورد نکنند
کارکردن با این سیستم بسیار آسان بوده و با راه انداختن پمپ می توان تمام یا قسمتی از مزرعه را آبیاری نمود از محاسن عمده این سیستم امکان اتصال آن به دستگاه های خودکار الکترونیک است که می توانبرنامه آبیاری را بدون دخالت کارگر انجام داد. از معایب عمده این سیستم هزینه بسیار بالای آن است

سیستم آبیاری بارانی کلاسیک کاملاَ ثابت

کلاسیک ثابت با آب پاش متحرک:

در این سیستم های آبیاری بارانی ، شبکه لوله ها ثابت است ولی آب پاش هاجابه جا می شوند  در این سیستم محل نصب رایزرها روی لوله فرعی (که در عمق زمین قراردارد) در کف چاله هایی می باشند. در هر چاله، لوله فرعی کوپلری ویژه برای بستن رایزر دارد که با بستن رایزر به لوله شیر همزمان باز می شود. پس از پایان آبیاری برایجابه جایی رایزرها کافی است لوله رایزر را به پایین فشار داده همزمان کمی آن را کج کنید تا کوپلر آزاد شده و شیر آن جریان آب به لوله فرعی را ببندد

در شرایطی که کلیه خطوط لوله به صورت مدفون اجراء شود هزینه سیستم بسیار زیاد است. بمنظور صرفه جوئی در هزینه ها، فواصل آبپاشها و بال های آبیاری در این سیستم درمقایسه با سیستم های کلاسیک متحرک و نیمه متحرک زیادتر در نظرگرفته می شود. در نتیجه لازمست که از آبپاش های بزرگتر که نیاز به فشار بیشتری دارند استفاده شود، از طرف دیگر آرایشآبپاشها نیزبا روشهای ذکر شده متفاوت است، بدین معنی که همواره روی هر بال فقط یک عدد آبپاش در حال کار بوده و بنابراین در سرتاسر طولبال، دبی یک آبپاش در جریان است. باید دقت شود که هیچگاه نباید دو آبپاش روی دو بال مجاور در یک زمان کارکرده و هم پوشانی داشته باشند

کلاسیک ثابت با آب پاش متحرک

کلاسیک متحرک:

در این سیستم تمام قسمت ها در زمان آبیاری ثابت بوده و پس از آبیاری یک قطعه کلیه قسمتها به قطعات دیگر انتقال می یابد از این سیستم جهت آبیاری مزارع متفرقه ویا قسمتهایی از مزرعه که آبیاری نشده ویا در مناطقی که احتمال جابجایی و تعییر کل مزرعه وجود دارد استفاده می گردد نصب و راه اندازی و آبیاری در آن به آسانی انجام می شود این سیستم بخصوص برای مستاجرین مزارع مناسب می باشد.

روش غلتان یا ویل موو:

این روش عینا شًبیه روش آبیاری نیمه متحرک است و کلیه مشخصات تأسیسات پمپاژ و شبکه خطوط لوله (اصلی، فرعی،آبرسان) مثل آن می باشد، فقط به جای بال آبیاری از دستگاه آبفشان غلطان استفاده می شود این دستگاه تشکیل شده است از تعدادی لوله‌ آلومینیمی که در وسط آنها چرخ نصب شده و با اتصالات مخصوص بهم متصلندجابجای دستگاه توسط موتور تکسیلندری که در وسط آن قرار دارد، انجام می‌شود.این دستگاه دارای محدودیتهایی از نظر گیاه و زمین می‌باشد. این دستگاه جزء دستگاه‌های آبیاری نیمه مکانیزه بوده و در ضمن آبیاری حرکتی نداشته و پس از پایان ساعت آبیاری دستگاه توسط نیروی محرکه نصب شده در مرکز دستگاه بوسیله اپراتور مربوطه به میزان لازم جابجا می‌گردد و حداکثر طول دستگاه حدود ۴۰۰ متر و قادر است در شرایط مختلف قطعه زمین به مساحت ۷ الی ۱۵ هکتار را آبیاری نماید.این دستگاه برای آبیاری گیاهانی که حداکثر ارتفاع آن‌ها حدود ۱ متر می‌باشد مناسب است یا به عبارت دیگر فاصله لوله دستگاه تا سطح زمین حدود یک متر می‌باشد

ویل موو (آبفشان غلتان)

روش افشان قرقره ای یا گان:

 از یک قرقره بزرگ حامل لوله پلی‌اتیلن و یک ارابه آبپاش تفنگی تشکیل شده است. پس از استقرار ارابه آبپاش در انتهای نوار مورد نظر، با راه‌اندازی دستگاه، ارابه بطرف قرقره کشیده می‌شود.
شعاع پاشش آبپاش بین ۲۵ تا ۵۰ متر بوده و اثرات باد و تبخیر نسبت به روشهای دیگر بیشتر است. عمدتاً جهت آبیاری تکمیلی و در خاکهای سبک تا متوسط مناسب می‌باشد. در این روش بال آبیاری شامل یک لوله است که از یک طرف به دور یک قرقره بزرگ پیچیده شده و از طرف دیگر به ارابه بزرگی که آبپاش روی آن قرار گرفته متصل می‌شود. برای شروع آبیاری ، معمولاً قرقره و ارابه را به کنار زمین و جایی که شیر آب از لوله اصلی وجود دارد منتقل کرده و پس از اتصال قرقره به شیر آب ، ارابه را توسط تراکتور کشیده و به انتهای زمین انتقال می‌دهند.
در این حالت لوله از دور قرقره باز می‌شود. با برقرار شدن جریان لوله توسط موتور ، شیلنگ به دور قرقره جمع می‌شود و ارابه را به طرف قرقره می‌کشد با حرکت ارابه از انتهای زمین به طرف قرقره ، آبیاری یک نوار کامل از عرض زمین انجام می‌گیرد.
این دستگاه برای آبیاری زمین هموار و ناهموار و گیاهان کوتاه و بلند مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجزای مختلف این دستگاه عبارت اند از: قرقره، توربین، جعبه دنده، لوله پلی اتیلن، آبپاش. دستگاه آبیاری بارانی قرقره‌ای دارای یک قرقره بزرگ است که بر شاسی قرار دارد و لوله پلی اتیلن از جنس نیمه سخت  با قطر ۵۰ تا ۱۱۰ میلیمتر که در حدود ۳۰۰ متر طول دارد دور این قرقره جمع می‌شود. برای انجام دادن آبیاری یک قطعه زمین، ابتدا دستگاه را به کمک تراکتور در ابتدای زمین مورد نظر قرار می‌دهند. سپس آبپاش را که لوله پلی اتیلن نیز به آن وصل است در داخل مزرعه و بر روی پایه‌ای  به نام ارابه می‌گذارند. برای ایجاد فشار آب در داخل لوله‌ها از موتور دیزل یا الکتروموتور استفاده می‌شود. پس از روشن کردن موتور ابتدا آب با فشار وارد توربین می‌شود و آن را می‌چرخاند. آب پس از خروج از توربین وارد لوله پلی اتیلن شده و از طریق آبپاش در سطح مزرعه پخش می‌شود.

افشان قرقره ای یا گان

مزایا:

با توجه به تک نازله بودن آبپاش دبی و دامنه پوشش آن به راحتی قابل تنظیم است

تمام تجهیزات سیستم قابل جابجایی بوده بنابراین به راحتی پس از پایان آبیاری قابل انتقال به انبار است

به علت قابل جابجایی ارابه آبپاش آبیاری کلیه نقاط مزرعه امکان پذیر است

معایب:

به علت محدودیت وسعت دامنه پاشش معمولا راندمان سیستم پایین است

وجود قطرات درشت با فشار زیاد باعث سله بستن خاک و احیاناَ خوابیدگی محصول میگردد

در زمین های سنگین به علت ریزش سریع آب احتمال ایجاد جریانهای سطحی وجود دارد

سنترپیوت (آبفشان دوار):

این دستگاه تشکیل شده است از یک بالی که روی آن پاشنده هائی نصب گردیده و به صورت شعاع دایره حول مرکز دایره در جهت عقربه ساعت یا خلاف آن به حرکت در می آید. نگهدارنده بال آبیاری برجهائی است که به فواصل حدود ۳۰ تا ۷۰ متر زیر بالنصب می شوند و توسط چرخهای لاستیکی که نیروی چرخش خود را از موتورهای الکتریکی یا هیدرولیکی که روی پایه برجهانصب شده اند دریافت می نمایند. آبگیری دستگاه ازقسمت مرکزی دستگاه که همان مرکز دایره است انجام می شود. ورود آب تحتفشار، پاشندها را بکار انداخته و چنانچه موتور برجها هیدرولیکی باشد هنگامیکه زاویه بین دو بال مجاور از مقدار معینی تجاوز نماید، برجرا حرکت خواهد داد و اگر موتورها الکتریکی باشند با تغییر زاویه از حد تعیین شده بین دو بال در اثر ایجاد تماس الکتریکی، حرکت برج امکان پذیر می گردد و بدین ترتیب مادامیکه بال در حال آبیاری اراضی محدوده خود می باشد، برجها یکی پساز دیگری حرکت خواهند نمود. اکثر دستگاه های آبفشان دوار بر روی محور ثابتی نصب می شوند، لیکن در بعضی شرایط می توان دستگاه را جابجا و به مزرعه دیگری انتقال داد به شرط اینکه طول بال آبیاری نسبتا کًوتاه باشد.

سنترپیوت (آبفشان دوار)
سنترپیوت (آبفشان دوار)

مساحت تحت پوشش مطلوب برای سنترپیوت در این حالت ها ۵۰-۲۸۰ هکتار است. قابلیت استفاده از انواع آبپاش ها روی دستگاه سنترپیوت باعث می شود با توجه به بافت خاکی و نوع کشت ، پوشش مناسبی برای آبیاری گیاه ایجاد شود و به همین سبب ، دستگاه سنترپیوت از نظر نوع کشت ، تقریباً هیچ گونه محدودیتی ندارد. همچنین دستگاه سنترپیوت کاملاً به صورت خودکار و اتوماتیک کار می کند؛ به گونه ای که اپراتور می تواند به راحتی تا ۵ دستگاه سنترپیوت (تقریباً ۲۵۰ هکتار ) را راهبری کند.

از سویی دیگر ، سایر قابلیت های جانبی که می توان به دستگاه اضافه کرد، آنچنان فراوان است که بدون اغراق می توان گفت مزرعه ای به وسعت ۱۵۰۰ هکتار در صورت نصب سیستم های کنترل رادیویی ، فقط ازیک اتاق فرمان و توسط یک اپراتور ، مدیریت و بهره برداری می شود.

سیستم های آبیاری سنترپیوت از بدو تولیدشان به دلیل کارآیی فوق العاده و مزایا و امکاناتی که  فراهم می کنند ، خیلی زود به عنوان یکی ازبهترین و کارآمدترین دستگاه های آبیاری تحت فشار مورد توجه تولید کنندگان و مصرف کنندگان قرار می گیرند و زمینه پیشرفت مناسبی را داشته و دارند. در زیر ، پاره ای از مزایای این سیستم ها ذکر می شود:

 

افزایش راندمان آبیاری تا ۹۵ درصد

افزایش محصول در واحد سطح به دلیل افزایش سطح زیرکشت با استفاده از برنامه ریزی صحیح آبیاری

عدم نیاز به تسطیح زمین و امکان کار در زمین هایی با ۳۰ درصد شیب موضعی و ۱۰ درصد شیب کلی

 ایجاد یکنواختی توزیع آب در سطح تحت پوشش آبیاری

جلوگیری از فرسایش خاک به دلیل عدم ایجاد رواناب

عدم نیاز به کانال کشی ، زهکشی و کرت بندی زمین زراعی

 امکان تنظیم میزان آب دهی دستگاه برای انواع خاک ها و کشت ها در فصول مختلف آبیاری

لینیر (آبفشان خطی)

ساختمان آن شبیه آبفشان دوار بوده ولی حرکت آن بصورت خطی است و زمین تحت آبیاری بصورت مربع یا مستطیل است.
تلفات گوشه‌ها، هرزآب انتها وجود نداشته و اثر باد کمتر است.
از مشکلات این دستگاه حرکت برگشتی است که باعث تلفات زمانی، غیریکنواختی دور آبیاری و فرو رفتن در گل می‌شود.
هر دستگاه می‌تواند بین ۳۰تا ۱۰۰ هکتار را آبیاری نماید

شما می توانید با پر کردن فرم زیر اقدام به انتشار مطلب به نام خود کنید و به معرفی خود بپردازید

ارسال نظر